içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DENİZ ÖZEN’İN SUÇU GAZETECİLİK YAPMAK MI?

Hep yazıyoruz, okuyoruz, dinliyoruz, “GAZETECİLİK SUÇ DEĞİL” diye! Tabi ki de her zamanki gibi biz söylüyoruz, biz dinliyoruz, biz okuyoruz. Yaptığı haber ve yazılarından dolayı Sinop’ta Ajans Sinop’un imtiyaz sahibi olan Deniz Özen daha önce de Demirören Haber Ajansının (DHA) Sinop muhabiri olarak görev yapıyordu. Deniz Özen, DHA tarafından hamileliği öne sürülerek işten çıkartılan DHA Samsun Muhabiri Zeynep Irmak Öcal’a destek olmak için kameralar karşısında DHA basın kartını yırtmış, bu nedenle de ulusal basın yayın organlarında uzun süre gündem olmuştu.

Aslında fazla uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Meslektaşını bu kadar önceleyen yerden bu kadar destek veren bir gazeteciye yazdığı haberlerden yazdığı köşe yazılarından ötürü hapis cezası verilmesi zaten bizim ülkemizden başka yerde olmaz.

Bu konuda rekor halen bizim ülkemizde. Yaptığı haberlerle birilerinin rahatını kamuoyunun ise sesiniz duyuran duyurmaya devam edeceğine yürekten inandığım. Güçlü kalem,  gazeteci Deniz Özen’e mesleğini icra etmesinden dolayı verilen hapis cezasını şiddetle kınıyorum.

Her şeyden önce gazeteci ekmeğini gazetecilikten kazanan, evine iki ekmek alıp götüreceği ve kamuoyunu bilgilendirmesi gereken yerde Sinop Kapalı E Tipi Cezaevinde yatırılıyor.

Kendisi gibi yine Sinop’ta yıllardır gazetecilik yapan tanıdığım en iyi kalemlerden Cengiz Demirel’de Deniz Özen’i o kadar iyi tasvir etmiş ki yazdığı yazısını bir solukta okudum.

Deniz Özen’le Sinop NKP basın açıklamasında Sinop’ta Akliman’da tanışmıştım. İşini o  kadar heyecan ve dikkatle yapıyordu ki bir zaman Deniz’i takip ettim. Bu sırada bende haber için video çekerken 2-3 dakikalık kısmında çekimimde kamera hep yerleri çekmiş. Yani Deniz’in çalışması beni o derece etkilemişti.  Deniz arkadaşımın beni Deniz’le tanıştırması bana gazetecilik adına çok şey kattı. 

Deniz gibi işini severek yapan kuşkusuz yığınla gazeteci vardır. Ama ben gözlerimle gördüm. Ellerini sıktım meslektaşımın.  Hatta bir ara benim henüz yeni çalışmaya başladığım anka haber ajansına Sinop mmuhabiri olmak istiyorum demesini ben hiç aralık vermeden yönetime ilettim. Ancak yönetim sessiz kaldı. Deniz’e yönetimin bu kararını verirken çok üzülmüştüm.

Cengiz’e böyle bir tanışmaya vesile olduğu için çok teşekkür ederim. Onurlu vedik duruşuyla cezaevinden çıktığında gözünü budaktan sakınmadan, kalemini ve deklanşörünü aralıksız çalıştıracaktır. Hatta daha güzel haberler imzasını atacak. Hatta Sinop’ta yaşanan olumsuzlukları dönen dolapları birer birer kamuoyuna aktaracak. Onların bilgi sahibi olmasını sağlayacak.

Deniz Özen, meslektaşıma, kardeşime geçmiş olsun diyorum ve bir an önce gazetesinin başında birbirinden güzel haberler ve köşe yazılarına kavuşmak dileklerimle.

Bu yazı 223 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum